Čo nám prinesie inteligentná domácnosť?

Aj vám sa už stalo, že ste v typickom rannom zhone zabudli vypojiť žehličku z elektrickej zásuvky? Samozrejme, tento fakt ste si uvedomili až cestou do práce, takže nasledovalo prudké šliapnutie na brzdu a rýchla otočka domov. Mnohých z nás vie potrápiť nielen zábudlivosť, ale, ruku na srdce, i pohodlnosť. Napríklad v stave slastného zaspávania sa už len málokomu chce opustiť vyhriatu perinu, vstať a zhasnúť svetlo. Večné boje o to, ktorý z členov domácnosti tak tento raz urobí, poznáme asi všetci. ☺ Skúste si preto na sekundu predstaviť, aké by to bolo, keby sa svetlo v miestnosti zhasne (alebo i zapne) na váš povel, po príchode domov vás čaká domácnosť vyhriata, resp. vyklimatizovaná na požadovanú teplotu a privíta vás zapnutý televízor na vašom obľúbenom televíznom programe. Sen mnohých ľudí je už v dnešnej dobe realitou… a nazýva sa smart home.

Smart home pre bezpečný domov

Ak ste sa v predošlých riadkoch našli aj vy, inteligentná domácnosť bude pre vás tým pravým orechovým. Smart domácnosť možno definovať ako integrovaný a plne automatizovaný systém, ktorý sa pomocou inteligentných technológií postará o bezpečnosť a pohodlie vášho domova. Zabudnite na stres zo zabudnutých spotrebičov zapojených v sieti, zle utesneného vodovodného kohútika, nečakaného požiaru, vytopenia či neželaných návštev zlodejov a doprajte si maximálny komfort bývania. Smart domácnosť predstavuje akúsi novodobú generáciu bývania. Výhodou je, že na jej inštaláciu nie sú nutné žiadne stavebné úpravy. Nemusíte sa preto obávať nežiaduceho sekania či vŕtania do vašich stien. Inteligentné technológie sa postarajú o všetko na diaľku, pričom môžete očakávať jednoduché a intuitívne ovládanie vašim smartfónom.

Smart home

Smart home šetrí peniaze

Vedeli ste, že okrem spomínaného pohodlia a bezpečnosti vám chytrá domácnosť dokáže aj ušetriť peniaze? Vzhľadom k tomu, že všetky spotrebiče vo vašej domácnosti máte vždy pod dohľadom, nech už sa nachádzate kdekoľvek, dokážete efektívne regulovať ich prevádzku a spotrebu. Inteligentná domácnosť presne vie, kedy zapnúť a vypnúť kúrenie (ak nie ste doma alebo máte otvorené okná, teplotu stiahne. Ak sa blíži čas vášho príchodu domov, kúrenie opäť zapne). Podľa nastavených parametrov a senzorov ste vždy informovaní o tom, čo sa vo vašej domácnosti aktuálne deje. Aplikácia vás upozorní na všetky riziká, ktoré vášmu domovu hrozia a vy na ne môžete operatívne reagovať. Automatické zaťahovanie žalúzií pred slnečnými lúčmi a zvedavými pohľadmi susedov či regulované osvetlenie izieb podľa preferovanej atmosféry považujte za samozrejmosť.

Prispôsobte si domácnosť k svojmu obrazu

Chytrá domácnosť prináša svojim užívateľom rôzne možnosti jej využitia. Je preto len na vás, do akej miery chcete svoj domov prispôsobiť vyššiemu štandardu bezpečnosti a pohodlia. Zvoliť si môžete samoinštaláciu alebo balík služieb smart home od spoľahlivých dodávateľov smart home riešení. V prípade samoinštalácie sa môžete rozhodnúť pre takzvaný jednoúčelový rad, ktorý, ako už vypovedá jeho názov, slúži len na jeden účel ovládania. Jeho výhodou je bezpochyby jednoduchá inštalácia, ľahké ovládanie a nižšie náklady. Nevýhodou je však dodatočné rozšírenie o ďalšie zariadenia, čo môže byť časom limitujúce. Z tohto ohľadu sa javí ako perspektívnejšie riešenie komplexná inteligentná domácnosť, ktorá funguje na princípe centrálnej jednotky a otvorených protokolov, čím umožňuje komunikáciu viacerých zariadení s potenciálom ich postupného rozširovania.

Možno konštatovať, že inovatívne riešenia smart home nám výrazne uľahčujú život. Prehľad o spotrebe energií, úsporné vykurovanie, ochrana pred požiarom či vlámaním, pohybové, dverové a dymové senzory, optimalizované osvetlenie, obsluhovanie spotrebičov a celej domácnosti na diaľku nám zabezpečí bezpečnejší domov a komfortnejší život.

Novinky
zo sociálnych sietí