Prebuďte v sebe pestovateľa

Ovocie, zelenina a bylinky… bez nich si vyváženú zdravú stravu snáď ani nevieme predstaviť. Kupované však častokrát znamená dovážané a nezriedka tento fakt oberie ovocie a zeleninu o chuť či cenné vitamíny. A čo tak dopestovať si svoju obľúbenú zdravú maškrtu u vás doma? Nemusíte nutne vlastniť rodinný dom s rozsiahlou záhradou, niektorým druhom ovocia, zeleniny, či voňavých byliniek zvládnete vdýchnuť život aj v mestských podmienkach. Stačí vám na to len funkčný balkón a trocha trpezlivosti.

V úvode vašich pestovateľských plánov by ste si mali zodpovedať základnú otázku a síce: „Na akú svetovú stranu je môj balkón orientovaný? Je skôr tienistý alebo na ňom veselo vypeká slniečko?“ Podľa tohto údaju budete musieť voliť aj jednotlivé typy plodín. Rôzne druhy ovocia a zeleniny si totiž vyžadujú rôzne svetelné i tepelné podmienky. Zatiaľ čo jahody a paradajky naberajú na slniečku životnú silu, hlávkový šalát a rukola by na ňom pravdepodobne vyschli.

Jahody v črepníku

Dajte zelenú červeným maškrtám

To, pre aký druh ovocia či zeleniny sa rozhodnete, zvážte aj z hľadiska svojich schopností a skúseností. Ak ste pestovateľský začiatočník, začnite skôr s nenáročnými plodinami. Ideálnymi sú najmä paradajky a zmieňované jahody. Paradajky si budú vyžadovať hlboký kvetináč, zeminu bohatú na humus a pravidelné zalievanie. Dajte však pozor, aby ste zbytočne nepolievali aj listy, ktoré by vplyvom slnečných lúčov mohli zhorieť. Pamätajte aj na to, že paradajky sa pri raste ťahajú do výšky, preto ich treba kvalitne ukotviť.

Ak sa rozhodnete vypestovať si sladké, červené jahody, nečaká vás žiadna veľká alchýmia. Nenáročné jahody si v zásade nevyžadujú hlboký kvetináč, podstatnejšie je mať pre ne dostatok slnka, primeranú vlahu a priepustný substrát. Zadovážte si stálerodiacu odrodu a na chutných jahôdkach si budete môcť pochutnávať od apríla až do októbra.

Sadenice rajčín

Vyberte si svoje srdcovky

Samozrejme, môžete sa pustiť aj do väčších pestovateľských výziev – balkón je výborným hniezdom pre papriku, baklažán, uhorku, reďkovku, hrášok, šalát či cibuľku. Dopestovať si môžete aj rôzne druhy byliniek – skvelou voľbou je tymián, bazalka, šalvia, či mäta. Čerstvé bylinky jedlo perfektne dochutia a svojou vôňou ho povýšia na skutočnú delikatesu. Napr. mäta je vhodná do lahodných letných drinkov, no pripraviť si z nej môžete aj svieži domáci čaj.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh ovocia, zeleniny, či byliniek, pre ich zdarné vypestovanie budete potrebovať 3 dôležité veci:

  • Vhodné miesto – využiť môžete parapety, zábradlie, zem, plochu stien a pokojne i strop balkóna. Najmä steny sú veľmi efektívnym riešením – poskytujú veľkorysý priestor a zároveň neuberajú z úžitkovej plochy. Efektívnym a súčasne ekologickým riešením sú závesné systémy z paliet plné voňavých byliniek, ktoré pôsobia mimoriadne estetickým dojmom.
  • Vhodný kvetináč – na pestovanie plodín sú nevyhnutné hlboké kvetináče, resp. kontajnery vybavené odtokom na prebytočnú vodu, prípadne závlahovým systémom. Čím hlbší priestor na zakorenenie budú plodiny mať, tým sa im bude viac dariť.
  • Vhodný substrát a hnojivo – základom úspechu je aj správne zvolený substrát, v ktorom bude vaša zdravá maškrta rásť a dozrievať. Opomínať nemožno ani hnojivo, ktoré dodá plodinám potrebné živiny.

V neposlednom rade budete potrebovať chuť, energiu, trpezlivosť a nadšenie zo svojej budúcej chutnej úrody. Aj vám sa už zbiehajú slinky?

Novinky
zo sociálnych sietí