Ako na trendy bytový design?

O najnovších trendoch zo sveta bytového zariadenia a dizajnu sme sa rozprávali s interiérovou dizajnérkou Andreou Očkovou. Tá stojí aj za projektom bývania Livana a spolu s jej tímom sa stará o profesionálne poradenstvo a kompletný návrh zariadenia bytu na kľúč podľa osobných predstáv klientov. Práve služby interiérového dizajnéra spolu návrhom riešenia môžete získať ako bonus pri kúpe nového bytu v Livane.

Čo zvyknete ľuďom poradiť pri zariaďovaní nového bytu ako prvé? Čo by mali vziať do úvahy?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si svoje potreby, zvyklosti a preferencie. Ak ste zberateľ, potrebujete viac úložného priestoru a políc na vystavenie vecí. Naopak, ak ste minimalista, chcete veci viac zakryť. Pri výbere zariadenia treba, samozrejme, myslieť aj na polohu bytu a jeho presvetlenie.

Aké trendy momentálne „letia“ v interiérovom dizajne?

Pozorujeme návrat záujmu o štýl 70-tych rokov. Ten sa vyznačuje výraznými farbami, vzormi, materiálmi, zaoblenými tvarmi. Trendom je vysoký lesk – vyleštené dlážky, povrchy, nerezové či chrómované kuchynské plochy. Na druhej strane treba spomenúť aj čoraz väčšiu inšpiráciu japonským minimalizmom, ktorý kladie dôraz na funkčnosť, čistotu línií, prináša do interiéru pokoj. Japonci sú známi aj svojou chuťou opravovať staré veci a dávať im novú identitu. Súvisí to aj so stále väčším dôrazom na ekologické hľadiská. Ľudia sa zaujímajú o pozadie výroby nábytku, preferujú imitácie prírodných materiálov.

Ak sa pozrieme na spomínané trendy 70-tych rokov, aké farby a materiály sú práve v kurze?

Veľmi trendy sú buklé textílie na sedačkách. Materiál je už na pohľad akoby plyšový, dá sa do neho doslova ponoriť. S tým idú ruka v ruka výrazné, chlpaté vankúše či deky. Dominujú výrazné farby ako napríklad machovo zelená, hrdzavo hnedá a zlatá. Z materiálov je populárny kameň. Ten sa používa nielen pri výrobe obkladov, ale už aj ako nábytok či doplnky. Veľmi populárne sú nápadité nožičky na stolíkoch nábytku, inšpirované napr. rímskymi palácmi.

Čo by ste poradili ako zlatú strednú cestu pri rozhodovaní sa medzi trendami a klasikou?

Vždy je to individuálne, ale všeobecne ľuďom odporúčam zariadiť základ bytu v neutrálnom štýle a s trendmi sa pohrať v podobe doplnkov. Takto si viete byt osviežiť a aktualizovať podľa nálady bez toho, aby ste museli meniť celý nábytok. Použiť môžeme nejaký trendy vankúš, dekoráciu na stenu, prípadne si jednu stenu nejako výrazne vymaľovať. Keď si spočiatku zariadime priestor vzdušnejšie, časom si ho vieme vyplniť tým, ako sa vyvíjame. Je dobré, keď priestor doma rastie spolu s nami.

Čím ďalším si môžeme trendovo spestriť byt a dodať mu originálny vzhľad?

Skvelým tipom môžu byť veľkoformátové tapety, ktoré dnes pôsobia ako niečo medzi realistickou fotografiou a umeleckým obrazom. Ďalším trendom sú koberce, ktoré hrajú v interiéri čoraz dôležitejšiu úlohu. Obľúbeným sa stali graficky spracované, textúrované, trojrozmerné koberce. Tie môžu pripomínať mach v lese či iný prírodný prvok. Trendové sú aj koberce s efektom akoby opotrebovanosti.

Sú pri zariaďovaní stále preferované vstavané skrine?

Určite áno, vstavané skrine sú stále žiadané, pretože sú veľmi praktické. Môžete nimi zastavať aj ťažšie využiteľné výklenky a keďže siahajú od podlahy až po strop, opticky zvyšujú miestnosť. Pôsobia v priestore čisto a zároveň v nich aj máte čistejšie, neusádza sa tam tak rýchlo prach. Nehovoriac o tom, že ponúkajú obrovské množstvo úložného priestoru.

Je podľa vás dôležité sledovať trendy v interiérovom dizajne?

Trendy sú skvelou inšpiráciou, no netreba sa nimi nechať úplne uniesť. Nikto z nás nechce žiť v byte, ktorý je ako cez „kopirák“ s ostatnými. Najdôležitejšie je, ako sa doma cítite. Zariaďte si ho teda podľa vlastného vkusu, ale nebojte sa experimentovať doplnkami. Pokojne aj nejakými „uletenými“ artefaktami, ktoré odrážajú vaše záľuby, originalitu a osobnosť.

Bývajte v súlade s mestom aj prírodou

Ak vás tipy Andrey Očkovej zaujali, sme radi. Pokojne sa nechajte inšpirovať jej radami aj pri zariaďovaní vašej vysnívanej domácnosti. V prípade, že sa rozhodnete pre bývanie v bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica – jej prémiovej lokalite Pod vŕškami – interiérová dizajnérka vám na základe osobného stretnutia dodá odporúčania a vizualizácie kompletného bytového zariadenia. To všetko získate teraz ako bonus pri kúpe vášho nového bytu v Livane.

Pozrite si ponuku bývania v novostavbe Livana.

Novinky
zo sociálnych sietí